A publication of Brunico Communications Ltd

Archive: Oct 1, 2001
News
16th Annual Gemini Awards
Cinematography
Film & Television

Advertising

Featured Careers
16th Annual Gemini Awards
2001 Gemini nominees
by: Oct 1, 2001 Print

* Carlos Lopes, Tim Foy, Paul Koffman - Our Hero "The Imperfect Issue" (Decode)

* Jack Procher, Daniel Fernandez - Brian Jaques' Mattimeo A Tale of Redwall "Slager the Slaver"

* John Van Tongeren - The Outer Limits "Simon Says" (Trilogy/AAC)

Best Original Music Score for a Documentary Program or Series

* Christopher Dedrick - Counter Force "The Thin Blue Line" (Red Apple Entertainment)

* Claude Desjardins, Eric Robertson - Canada: A People's History "When the World Began" (CBC)

* Richard Horowitz - The View From Here "Life Without Death" (TVO)

* Eric Lemoyne - Faith and Fortune: The Reichmann Story (Alan Handel Productions)

* Andy McNeil - Cloud of Death

Best Information Segment

* Dan Bjarnason, Lynn Burgess - CBC News: The National "Look Back In Sorrow" (CBC)

* Marie Caloz, Eve Savory - CBC News: The National "Cost of Survival" (CBC)

* Natalie Clancy, Stuart Coxe - CBC News: The Lost People (CBC)

* Morris Karp - CBC News: Canada Now: Winnipeg "Warchild" (CBC)

* Wendy Trueman, Avis Favaro - W-FIVE "Hidden Epidemic" (CTV)

Performance Categories

Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Dramatic Program or Miniseries

* Alec Baldwin - Nuremberg (AAC/La Fete)

* Eric Johnson - Scorn (Scorn Films)

* Peter Outerbridge - Chasing Cain (Bernard Zukerman/Salter Street)

* Hugh Thompson - Blessed Stranger: After Flight 111 (Big Motion Pictures)

* Ron White - Heart: The Marilyn Bell Story (Bernard Zukerman/Cinar)

Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Dramatic Program or Miniseries

* Elisha Cuthbert - Lucky Girl (AAC/Triptych Media)

* Sumela Kay - Virtual Mom (Catalyst Entertainment)

* Nadia Litz - After the Harvest (Sarrazin-Couture/Alberta Filmworks/Stornoway)

* Kate Nelligan - Blessed Stranger: After Flight 111 (Big Motion Pictures)

* Alberta Watson - After the Harvest (Sarrazin-Couture/Alberta Filmworks/Stornoway)

Best Performance by an

Actor in a Continuing

Leading Dramatic Role

* Demore Barnes - The Associates "Sirens" (AAC)

* Nicholas Campbell - Da Vinci's Inquest "It's Backwards Day" (Haddock/Barna-Alper)

* Gabriel Hogan - The Associates "Family Values" (AAC)

* Jeremy Ratchford - Blue Murder "Steel Drums" (Barna-Alper)

* Mark Taylor - Drop the Beat "Payback" (AAC/Back Alley)

Best Performance by an

Actress in a Continuing

Leading Dramatic Role

* Babz Chula - These Arms of Mine "So Young" (Arms Length Productions)

* Maria del Mar - Blue Murder "Partners" (Barna-Alper)

* Tamara Hickey - The Associates "Care & Control" (AAC)

* Julie Stewart - Cold Squad "Loose Ends, Part 2" (Keatley MacLeod/AAC)

* Amanda Tapping - Stargate SG-1 "2010" (MGM)

Best Performance by an Actor in a Guest Role Dramatic Series

* Tim Bissett - Cold Squad "A Good Death" (Keatley MacLeod/AAC)

* Nicholas Campbell - Blue Murder "Steel Drums" (Barna-Alper)

* Patrick McKenna - Blue Murder "Remembrance Day - Part 2" (Barna-Alper)

* Frank Moore - Twice in a Lifetime "The Choice" (Pebblehut Productions/Lifetime Productions)

* Ron Small - These Arms of Mine "Something Wonderful" (Forefront Entertainment)

* Winston Rekert - Cold Squad "Loyalties" (Keatley MacLeod/AAC)

Best Performance by an Actress in a Guest Role Dramatic Series

* Rosemary Dunsmore - Blue Murder "All Saints" (Barna-Alper)

* Allegra Fulton - Blue Murder "Remembrance Day - Part 2" (Barna-Alper)

* Cloris Leachman - Twice in a Lifetime "Grandma's Shoes" (Pebblehut/Lifetime)

* Kari Matchett - Blue Murder "Intensive Care" (Barna-Alper)

* Shannon Powell - Da Vinci's Inquest "It's a Bad Corner" (Haddock/Barna-Alper)

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting

Role in a Dramatic Program or Miniseries

* Brian Cox - Nuremberg (AAC/La Fete)

* Colm Feore - Haven (AAC in association with Paulette Breen Productions)

* Bruce Greenwood - Haven (AAC in association with Paulette Breen Productions)

* Robert Joy - Bonhoeffer: Agent of Grace (Norflicks Productions/Cinecom Teleart)

* Gerard Parkes - Blessed Stranger: After Flight 111 (Big Motion Pictures)

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Miniseries

* Jennifer Dale - Revenge of the Land (Cinar/Bernard Zukerman)

* Kari Matchett - A Colder Kind of Death (Shaftesbury Films)

* Sherry Miller - Lucky Girl (AAC/Triptych Media)

* Lise Roy - Children of My Heart (Buffalo Gal Pictures/Tapestry Films)

* Janet Wright - Chasing Cain (Bernard Zukerman/Salter Street)

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series

* Gregory Calpakis - Cold Squad "Loyalties" (Keatley MacLeod/AAC)

* Garry Chalk - Cold Squad "Loose Ends, Part 2" (Keatley MacLeod/AAC)

* Rob LaBelle - First Wave "Asylum" (Peace Arch)

* Stephen Miller - Da Vinci's Inquest "It's Backwards Day" (Haddock/Barna-Alper)

* Sean Sullivan - The Associates "Family Values" (AAC)

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series

Page 1 2 3 4 5 6 7 
Advertising

Advertising

© 1986-2018 Brunico Communications Ltd.

® Playback is a registered trademark of Brunico Communications Ltd. Use of this website is subject to Terms of Use. View our Privacy Policy.

Close
Match:
By DATE:  TO  
In these publications: